Gulf Özbəkistanda 100 yanacaqdoldurma məntəqəsi açmağı və aviasiyaya 50 milyon dollar sərmayə qoymağı planlaşdırır
Amerikanın Gulf şirkəti Özbəkistanda yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsi açmağı və aviasiya sənayesinə investisiya qoymağı planlaşdırır. Bu barədə şirkətin vitse-prezidenti Kreyq Kramer 18 fevralda Vaşinqtonda Prezident Şavkat Mirziyoyevlə Amerika biznes və maliyyə qurumlarının nümayəndələri arasında keçirilən görüş zamanı bildirib.
Onun sözlərinə görə, şirkət növbəti iki ildə Qərb standartlarına cavab verən ən azı 100 müasir və rahat yanacaqdoldurma məntəqəsi açmaq niyyətindədir.
"Onlar Qərb standartlarına uyğun tikiləcək və yüksək keyfiyyətli yanacaqla təchiz olunacaq. Bu müddət ərzində pərakəndə satış aktivlərinə ən azı 150 milyon dollar investisiya qoyacağıq. Maliyyələşdirmə tam təmin edilib. Hər bir obyekt müasir və ölçü və dizayn baxımından unikal olacaq", - deyə o, "Özbəkistan 24" televiziya kanalının bir hissəsində bildirib.
körfəz, yanacaqdoldurma məntəqələri, yanacaqdoldurma məntəqəsi, Kreyq Kramer, ABŞ
Bundan əlavə, magistral yollar boyunca turistlər və tranzit daşıyıcıları üçün nəqliyyat qovşaqları planlaşdırılır.
"Bu layihələr hər bir obyektdə ən azı 30 yeni iş yeri yaradacaq. Ümumilikdə, Özbəkistan vətəndaşları üçün 3000-dən çox yeni iş yeri yaradılacaq", - deyə Körfəz nümayəndəsi bildirib.
Kramer ölkənin regionlarından infrastrukturun inkişafı üçün təkliflər aldığını bildirib.
"Özbəkistanın bütün regional hakimlərindən ölkə daxilində təxminən 200 yanacaqdoldurma məntəqəsinin inkişafı üçün konkret təkliflər almışam." "Bu, ölkənizin açıq biznes mühitinə və yüksək səviyyədə investor etimadına malik olduğunu açıq şəkildə nümayiş etdirir", - deyə o bildirib.
Şirkət həmçinin müasir texnologiyalar tətbiq etmək və aviasiya əməliyyatlarını inkişaf etdirmək niyyətindədir.
"Pərakəndə və korporativ müştərilər üçün müasir imkanlar təmin etmək mexanizmləri işə salınacaq. Pərakəndə satışla yanaşı, biz aviasiyaya da investisiya yatırırıq." Kramer bildirib ki, "Gulf Aviation" vasitəsilə aviasiya sektoruna təxminən 50 milyon dollar investisiya qoyulacaq.
Onun sözlərinə görə, bu, Özbəkistanın sürətlə inkişaf edən aviasiya sənayesinin təhlükəsiz və sabit yanacaq təchizatını təmin edəcək, eləcə də yerli və beynəlxalq aviaşirkətlər üçün etibarlı təchizat zəncirinin yaradılmasına imkan verəcək.
"Gulf"un Orta Asiyadakı əməliyyat bazasının Daşkənddə yerləşdirilməsi planlaşdırılır.
"Bu, Özbəkistanı regional logistika və pərakəndə satış infrastrukturu mərkəzinə çevirmək istiqamətində daha bir vacib addım olacaq", - deyə şirkət nümayəndəsi vurğulayıb.
Oktyabr ayında "Gazeta" xəbər verib ki, "Gulf" Özbəkistanın bütün bölgələrində 100-ə qədər yanacaqdoldurma məntəqəsi tikməyi planlaşdırır. Energetika Nazirliyi layihənin tamamilə xarici investor tərəfindən həyata keçiriləcəyini, "Uzbekneftegaz"ın isə dövlət tərəfdaşı olduğunu bildirib.
Stansiyalar üçün yanacaq Respublika Əmtəə və Xammal Birjasında ümumi şərtlərlə alınacaq və həmçinin idxal ediləcək.
Əvvəllər "Uzbekneftegaz" ölkənin ən böyük yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsi olan UNG Petro və Çinaz Neft Emalı Zavoduna sahib idi. 2023-cü ilin noyabr ayında hər iki aktiv Daniyar Kamilova məxsus olan Petroleum Technology Group-a köçürülüb. keçmiş xarici işlər naziri Əbdüləziz Kamilov. Şəbəkə sonradan adını Carvon olaraq dəyişdirdi.
Gulf Oil, Gulf brendi altında fəaliyyət göstərən Amerika neft şirkətidir. 1980-ci və 1990-cı illərdə bir sıra əməliyyatlardan sonra Gulf brendi yenidənqurmaya məruz qaldı, lakin lisenziya əsasında mövcudluğunu davam etdirdi. 2023-cü ilin dekabr ayında RaceTrac, ABŞ-da Gulf Oil şirkətinin satın alınmasını başa çatdırdı və yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkələrini birləşdirdi. Gulf şirkətinin hazırda ABŞ-da 1100-dən çox yanacaqdoldurma məntəqəsi var.