Şoyqu Ermənistanın dəmir yollarının idarəçiliyində Rusiyanı əvəz etmək planını "hazırlanmamış" adlandırıb
Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu bildirib ki, heç bir ölkə Ermənistanın dəmir yollarının idarəçiliyində Rusiya şirkətini tam təmin edə bilməz. Şoyqu əlavə edib ki, Ermənistan hakimiyyətinin respublikanın dəmir yollarının idarəçiliyində Rusiyanı əvəz etmək istəyi "hazırlanmamış" bir qərardır və belə bir halda qurulmuş sistem "bir anda çökə bilər".
Oxuməni.az-ın verdiyi məlumata görə, bunu Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu TASS-a bildirib.
"Digər dövlətlərin səriştələrini qiymətləndirməyəcəyəm, lakin əminliklə deyə bilərəm ki, Ermənistanda çətin şəraitdə uzun müddətdir ki, effektiv fəaliyyət göstərən rusiyalı dəmir yolu daşıyıcısını başqa bir şirkətin tam təmin edə bilməsi çətin məsələdir", - deyə Şoyqu TASS-a müsahibəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, Cənubi Qafqaz Dəmir Yolu (CQDY, YKJD-red.) ildə 500 mindən çox sərnişin, o cümlədən yerli marşrutlarda təxminən 360 min sərnişin və 1,6 milyon tondan çox yük daşıyır. "Şirkətin respublika iqtisadiyyatına verdiyi töhfəni qiymətləndirmək çətindir: Ermənistanın ehtiyacları üçün bütün kritik əhəmiyyətli yüklər QSC "CQDY" tərəfindən daşınır", - deyə Təhlükəsizlik Şurasının katibi əlavə edib.
2025-ci ilin dekabr ayının sonunda Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə görüşünün yekunlarına əsasən, respublikanın Ermənistan dəmir yollarının Azərbaycan və Türkiyə ilə sərhədlərə gedən hissələrini Rusiyadan konsessiya idarəçiliyindən götürməyə hazır olduğunu bildirmişdi. Fevral ayında Paşinyan, Ermənistanın dəmir yollarına olan rusiyalı konsessiya səbəbindən rəqabət üstünlüklərini itirdiyini bildirmişdi.