Özbəkistan avtomobil istehsalını ildə 510.000 ədədə çatdıracaq
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev avtomobil istehsalını ildə 510.000 ədədə çatdırmağı tapşırıb. Bu barədə prezidentin mətbuat xidməti məlumat verib.
Ölkədə ümumi istehsal gücü ildə 650.000 avtomobil olan dörd böyük müəssisə var. 2025-ci ilin sonuna qədər minik avtomobillərinin istehsalı 457.900 ədədə çatacaq ki, bu da 2024-cü il üçün nəzərdə tutulan 429.100 hədəfdən 6,7% çoxdur. 2026-cı il üçün hədəf istehsalı 11,4% artırmaqdır.
Həmçinin 300-dən çox yerli müəssisə ilə əməkdaşlıq çərçivəsində əlavə 763 növ komponentin istehsalına başlamaq planlaşdırılır.
Yerli istehsal olunmuş avtomobillərə tələbatı stimullaşdırmaq üçün avtomobil kreditləri üzrə faiz dərəcələrinin azaldılması və kredit həcmlərinin artırılması tədbirlərinin nəzərdən keçirilməsi tapşırılıb.
Bundan əlavə, fermerlər arasında bağ traktorlarına, şitil əkmək, məhsul yığmaq və kartof qazmaq üçün avadanlıqlara artan tələbat qeydə alınıb.
Şavkat Mirziyoyev bildirib ki, Çirçik klasteri tam gücünə çatdıqdan və kənd təsərrüfatı texnikasını münasib qiymətlərlə istehsal etdikdən, eləcə də lizinq şirkətləri vasitəsilə əlverişli maliyyə alətləri yaratdıqdan sonra fermerlər ildə ən azı 15.000 ədəd avadanlıq almağa hazırdırlar.
Ümumilikdə, avtomobil sənayesinin inkişafına cavabdeh olanlara mövcud imkanları hərtərəfli təhlil etmək və 10,5% artım hədəfi nəzərə alınmaqla cari il üçün istehsal proqramını yenidən nəzərdən keçirmək tapşırılıb.
Prezidentin qeyd etdiyi kimi, son üç ildə sənayedə əlavə dəyərin payı 40,7%-dən 43%-ə yüksəlib. Lakin avtomobil sənayesində bu rəqəm cəmi 20,7%, elektrik avadanlıqları istehsalında 29,3%, qida sənayesində 30,1%, dəri sənayesində 33,4% və kimya sənayesində 40,4% təşkil edir ki, bu da əlavə dəyərin davamlı olaraq aşağı səviyyədə olduğunu göstərir.
UzAuto Motors 2023-cü ilə qədər ildə 1 milyon avtomobilə çatmaq potensialı ilə 500.000 avtomobil istehsal etməyi planlaşdırırdı, lakin kütləvi bazar Cobalt, Damas və Onix modellərinin istehsalı ötən il azaldı. Chevrolet-in bazar payı 83,2%-ə düşdü, Çin və digər markaların istehsalı isə əhəmiyyətli dərəcədə artdı.
Xatırladaq ki, ötən il Özbəkistana 79.822 minik avtomobili idxal edilib ki, bu da 2024-cü il hədəfi (74.505) ilə müqayisədə 7,1% artımdır. Lakin idxalın dollarla dəyəri 8% azalaraq 1,28 milyard dollardan 1,17 milyard dollara düşüb.
Benzinlə işləyən nəqliyyat vasitələrinin idxalı 40%, elektrikli nəqliyyat vasitələrinin idxalı isə 2,4 dəfə azalıb. Nəticədə, idxaldakı elektrikli nəqliyyat vasitələrinin payı 32%-dən 71%-ə, daxili yanma mühərrikli nəqliyyat vasitələrinin payı isə 44%-dən 25%-ə düşüb.
Dekabrın sonunda prezident Özbəkistanın elektrikli nəqliyyat vasitələrinə keçənlər üçün avtomobil kreditlərinin qiymətini azaldacağını açıqladı. Yerli istehsal olan elektrikli nəqliyyat vasitələri üçün kreditlərin faiz dərəcəsi 12%, idxal edilən nəqliyyat vasitələri üçün isə 16% olacaq. Bununla yanaşı, idxal edilən elektrikli nəqliyyat vasitələrinin təkrar emal haqqı əvvəllər əhəmiyyətli dərəcədə artırılmışdı.